vivo X21
7.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.28 inches · 1080×2280
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The vivo X21 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.28 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 3200 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the vivo X21 at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, March |
BODY | |
| Dimensions | 154.5 x 74.8 x 7.4 mm (6.08 x 2.94 x 0.29 in) |
| Weight | 156.2 g (5.50 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.28 inches, 98.4 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Funtouch 4 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 5 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 12 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| NFC | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Aurora White, Ruby Red |
| Models | 1725, X21A |
| Price | About 500 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo X21 released?
The vivo X21 was announced 2018, March.
What is the vivo X21's display size?
The vivo X21 has a 6.28 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo X21 have?
The vivo X21 comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the vivo X21 have?
The vivo X21 is available with 64GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the vivo X21 have?
The vivo X21 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the vivo X21 battery capacity?
The vivo X21 has a 3200 mAh battery.
Does the vivo X21 support 5G?
No, the vivo X21 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo X21 run?
The vivo X21 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo X21?
AppsApk's editorial team rates the vivo X21 at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN