vivo X21i
6.4/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.28 inches · 1080×2280
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3425 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The vivo X21i is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.28 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 3425 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the vivo X21i at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 154.4 x 75 x 7 mm (6.08 x 2.95 x 0.28 in) |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.28 inches, 98.4 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~402 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Funtouch 4 |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 5 MP, f/2.0, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 24 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3425 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Aurora White, Ruby Red, Night Purple |
| Models | X21i A |
| Price | About 478 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo X21i released?
The vivo X21i was announced 2018, May.
What is the vivo X21i's display size?
The vivo X21i has a 6.28 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo X21i have?
The vivo X21i is available with 6 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo X21i have?
The vivo X21i is available with 64GB / 6GB / 128GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo X21i have?
The vivo X21i features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the vivo X21i battery capacity?
The vivo X21i has a 3425 mAh battery.
Does the vivo X21i support 5G?
No, the vivo X21i does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo X21i run?
The vivo X21i runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo X21i?
AppsApk's editorial team rates the vivo X21i at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.