vivo X23
4.9/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.41 inches · 1080×2340
- Camera12 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The vivo X23 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.41 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 360 & 4x1.8 GHz Kryo 360) chipset, a 3400 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the vivo X23 at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, September |
BODY | |
| Dimensions | 157.7 x 74.1 x 7.5 mm (6.21 x 2.92 x 0.30 in) |
| Weight | 160.5 g (5.68 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.41 inches, 100.9 cm2 (~86.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~402 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Funtouch 4.5 |
| Chipset | Qualcomm SDM670 Snapdragon 670 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 360 & 4x1.8 GHz Kryo 360) |
| GPU | Adreno 615 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 13 MP, f/2.4" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 12 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 22.5W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Phantom Purple, Magic Night, Phantom Red |
| Models | V1809A |
| Price | About 551 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo X23 released?
The vivo X23 was announced 2018, September.
What is the vivo X23's display size?
The vivo X23 has a 6.41 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the vivo X23 have?
The vivo X23 comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the vivo X23 have?
The vivo X23 is available with 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the vivo X23 have?
The vivo X23 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the vivo X23 battery capacity?
The vivo X23 has a 3400 mAh battery.
Does the vivo X23 support 5G?
No, the vivo X23 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo X23 run?
The vivo X23 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo X23?
AppsApk's editorial team rates the vivo X23 at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.