vivo X27 Pro
7.7/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.7 inches · 1080×2460
- Camera48 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo X27 Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.7 inches display, 8 GB RAM, up to 256GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 48 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo X27 Pro at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
8.0
camera
9.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - V1836A |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat12 600/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 165.7 x 74.6 x 9 mm (6.52 x 2.94 x 0.35 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.7 inches, 106.6 cm2 (~86.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9 |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Motorized pop-up 32 MP, f/2.0, 0.8µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic 32-bit/384kHz audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | V1836A, V1836T |
| Price | About 584 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo X27 Pro released?
The vivo X27 Pro was announced 2019, April.
What is the vivo X27 Pro's display size?
The vivo X27 Pro has a 6.7 inches display with 1080 x 2460 pixels (~401 ppi density) resolution.
How much RAM does the vivo X27 Pro have?
The vivo X27 Pro comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the vivo X27 Pro have?
The vivo X27 Pro is available with 256GB / 8GB of internal storage.
What camera does the vivo X27 Pro have?
The vivo X27 Pro features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the vivo X27 Pro battery capacity?
The vivo X27 Pro has a 4000 mAh battery.
Does the vivo X27 Pro support 5G?
No, the vivo X27 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo X27 Pro run?
The vivo X27 Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo X27 Pro?
AppsApk's editorial team rates the vivo X27 Pro at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.