vivo X27
8.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.39 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo X27 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.39 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 48 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo X27 at 8.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
8.0
camera
9.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat12 600/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 157.7 x 74.3 x 9 mm (6.21 x 2.93 x 0.35 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 101.7 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~400 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9 |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 13 MP, 13mm (ultrawide) 5 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | Motorized pop-up 16 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (market dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Gold, Symphony Summer |
| Models | V1829T/A, V1829A |
| Price | About 419 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo X27 released?
The vivo X27 was announced 2019, March.
What is the vivo X27's display size?
The vivo X27 has a 6.39 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the vivo X27 have?
The vivo X27 comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the vivo X27 have?
The vivo X27 is available with 128GB / 8GB / 256GB of internal storage.
What camera does the vivo X27 have?
The vivo X27 features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the vivo X27 battery capacity?
The vivo X27 has a 4000 mAh battery.
Does the vivo X27 support 5G?
No, the vivo X27 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo X27 run?
The vivo X27 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo X27?
AppsApk's editorial team rates the vivo X27 at 8.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN