vivo X30 Pro
8.4/ 10
Announced 2019Available
- Network5G / LTE / HSPA
- Display6.44 inches · 1080×2400
- Camera64 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4350 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo X30 Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.44 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A77 & 6x1.8 GHz Cortex A55) chipset, a 64 MP main camera, a 4350 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo X30 Pro at 8.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
8.0
camera
9.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | 5G band 41(2500), 78(3500); SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (3.6+ Gbps DL) |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, December |
| Status | Available. Released 2019, December |
BODY | |
| Dimensions | 158.5 x 74.1 x 8.8 mm (6.24 x 2.92 x 0.35 in) |
| Weight | 198.5 g (7.02 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.44 inches, 100.1 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) HDR 800 nits typ. brightness |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 10.0 |
| Chipset | Exynos 980 (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A77 & 6x1.8 GHz Cortex A55) |
| GPU | Mali-G76 MP5 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.7", 0.8µm, PDAF, Laser AF, OIS Periscope 13 MP, f/3.0, 135mm (telephoto), 1/4.0", PDAF, Laser AF, OIS, 5x optical zoom 32 MP, f/2.0, 50mm (telephoto), 1/2.8", 0.8µm, PDAF, Laser AF, OIS, 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm";i |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 33W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4350 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Peach, Light Blue |
| Models | V1938T |
| Price | About $ 584.98"; |
● Questions about this phone
When was the vivo X30 Pro released?
The vivo X30 Pro was announced 2019, December.
What is the vivo X30 Pro's display size?
The vivo X30 Pro has a 6.44 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the vivo X30 Pro have?
The vivo X30 Pro comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the vivo X30 Pro have?
The vivo X30 Pro is available with 128GB / 8GB / 256GB of internal storage.
What camera does the vivo X30 Pro have?
The vivo X30 Pro features a 64 MP main camera. Specifications: 64 MP.
What is the vivo X30 Pro battery capacity?
The vivo X30 Pro has a 4350 mAh battery.
Does the vivo X30 Pro support 5G?
Yes, the vivo X30 Pro supports 5G networks.
What operating system does the vivo X30 Pro run?
The vivo X30 Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo X30 Pro?
AppsApk's editorial team rates the vivo X30 Pro at 8.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.