vivo X3S
6.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The vivo X3S is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the vivo X3S at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014 |
| Status | Available |
BODY | |
| Dimensions | 143.3 x 71 x 6 mm (5.64 x 2.80 x 0.24 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Yes |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Blue |
| Price | About 122 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo X3S released?
The vivo X3S was announced 2014.
What is the vivo X3S's display size?
The vivo X3S has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo X3S have?
The vivo X3S comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the vivo X3S have?
The vivo X3S is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the vivo X3S have?
The vivo X3S features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo X3S battery capacity?
The vivo X3S has a 2000 mAh battery.
Does the vivo X3S support 5G?
No, the vivo X3S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the vivo X3S run?
The vivo X3S runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the vivo X3S?
AppsApk's editorial team rates the vivo X3S at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.