vivo X5
6.6/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / CDMA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2250 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The vivo X5 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2250 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the vivo X5 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 - X5v |
| 3G bands | TD-SCDMA - X5L, X5s |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 38(2600) - X5v |
| Speed | CDMA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014 |
| Status | Available. Released 2014 |
BODY | |
| Dimensions | 143.3 x 71.1 x 6.3 mm (5.64 x 2.80 x 0.25 in) |
| Weight | 141 g (4.97 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM ( X5v, X5s)/ Single SIM (X5L) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); Funtouch 2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2250 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Price | About 645 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo X5 released?
The vivo X5 was announced 2014.
What is the vivo X5's display size?
The vivo X5 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo X5 have?
The vivo X5 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the vivo X5 have?
The vivo X5 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the vivo X5 have?
The vivo X5 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo X5 battery capacity?
The vivo X5 has a 2250 mAh battery.
Does the vivo X5 support 5G?
No, the vivo X5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / LTE.
What operating system does the vivo X5 run?
The vivo X5 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the vivo X5?
AppsApk's editorial team rates the vivo X5 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.