vivo X5Max
7.0/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The vivo X5Max is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the vivo X5Max at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1800 / 2100 / 2600 TD-LTE 2300 |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, December |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 153.9 x 78 x 5.1 mm (6.06 x 3.07 x 0.20 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat); Funtouch 2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Price | About 523 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo X5Max released?
The vivo X5Max was announced 2014, December.
What is the vivo X5Max's display size?
The vivo X5Max has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the vivo X5Max have?
The vivo X5Max comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the vivo X5Max have?
The vivo X5Max is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the vivo X5Max have?
The vivo X5Max features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo X5Max battery capacity?
The vivo X5Max has a 2300 mAh battery.
Does the vivo X5Max support 5G?
No, the vivo X5Max does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo X5Max run?
The vivo X5Max runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the vivo X5Max?
AppsApk's editorial team rates the vivo X5Max at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.