vivo X5Max Platinum Edition
6.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4150 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The vivo X5Max Platinum Edition is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4150 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the vivo X5Max Platinum Edition at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, June |
BODY | |
| Dimensions | 153.9 x 78 x 7.3 mm (6.06 x 3.07 x 0.29 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat); Funtouch 2 |
| Chipset | Mediatek MT6752 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4150 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Price | About 490 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo X5Max Platinum Edition released?
The vivo X5Max Platinum Edition was announced 2015, June.
What is the vivo X5Max Platinum Edition's display size?
The vivo X5Max Platinum Edition has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the vivo X5Max Platinum Edition have?
The vivo X5Max Platinum Edition comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the vivo X5Max Platinum Edition have?
The vivo X5Max Platinum Edition is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the vivo X5Max Platinum Edition have?
The vivo X5Max Platinum Edition features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo X5Max Platinum Edition battery capacity?
The vivo X5Max Platinum Edition has a 4150 mAh battery.
Does the vivo X5Max Platinum Edition support 5G?
No, the vivo X5Max Platinum Edition does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo X5Max Platinum Edition run?
The vivo X5Max Platinum Edition runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the vivo X5Max Platinum Edition?
AppsApk's editorial team rates the vivo X5Max Platinum Edition at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.