vivo X5Max+
7.1/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The vivo X5Max+ is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the vivo X5Max+ at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, March |
BODY | |
| Dimensions | 153.9 x 78 x 5.1 mm (6.06 x 3.07 x 0.20 in) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat); Funtouch 2 |
| Chipset | Mediatek MT6752 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Price | About 478 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo X5Max+ released?
The vivo X5Max+ was announced 2015, March.
What is the vivo X5Max+'s display size?
The vivo X5Max+ has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the vivo X5Max+ have?
The vivo X5Max+ comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the vivo X5Max+ have?
The vivo X5Max+ is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the vivo X5Max+ have?
The vivo X5Max+ features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo X5Max+ battery capacity?
The vivo X5Max+ has a 2300 mAh battery.
Does the vivo X5Max+ support 5G?
No, the vivo X5Max+ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / LTE.
What operating system does the vivo X5Max+ run?
The vivo X5Max+ runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the vivo X5Max+?
AppsApk's editorial team rates the vivo X5Max+ at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.