vivo X5Pro
6.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2450 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The vivo X5Pro is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.1 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2450 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the vivo X5Pro at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, May |
| Status | Available. Released 2015, June |
BODY | |
| Dimensions | 147.9 x 73.5 x 6.4 mm (5.82 x 2.89 x 0.25 in) |
| Weight | 151 g (5.33 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop); Funtouch 2.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.1 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2450 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 334 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo X5Pro released?
The vivo X5Pro was announced 2015, May.
What is the vivo X5Pro's display size?
The vivo X5Pro has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the vivo X5Pro have?
The vivo X5Pro comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the vivo X5Pro have?
The vivo X5Pro is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the vivo X5Pro have?
The vivo X5Pro features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo X5Pro battery capacity?
The vivo X5Pro has a 2450 mAh battery.
Does the vivo X5Pro support 5G?
No, the vivo X5Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo X5Pro run?
The vivo X5Pro runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the vivo X5Pro?
AppsApk's editorial team rates the vivo X5Pro at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.