vivo X6
6.3/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery2400 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The vivo X6 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.2 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2400 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the vivo X6 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, November |
| Status | Available. Released 2015, December |
BODY | |
| Dimensions | 147.9 x 73.8 x 6.7 mm (5.82 x 2.91 x 0.26 in) |
| Weight | 135.5 g (4.80 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); Funtouch 2.1 |
| Chipset | Mediatek MT6752 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Gold, Rose Gold |
| Price | About 611 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo X6 released?
The vivo X6 was announced 2015, November.
What is the vivo X6's display size?
The vivo X6 has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the vivo X6 have?
The vivo X6 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo X6 have?
The vivo X6 is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo X6 have?
The vivo X6 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo X6 battery capacity?
The vivo X6 has a 2400 mAh battery.
Does the vivo X6 support 5G?
No, the vivo X6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo X6 run?
The vivo X6 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the vivo X6?
AppsApk's editorial team rates the vivo X6 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.