vivo X6Plus
6.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The vivo X6Plus is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the vivo X6Plus at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, November |
| Status | Available. Released 2015, December |
BODY | |
| Dimensions | 158.4 x 80 x 6.9 mm (6.24 x 3.15 x 0.27 in) |
| Weight | 171 g (6.03 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~70.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~386 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); Funtouch 2.1 |
| Chipset | Mediatek MT6752 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Gold, Rose Gold |
| Price | About 744 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo X6Plus released?
The vivo X6Plus was announced 2015, November.
What is the vivo X6Plus's display size?
The vivo X6Plus has a 5.7 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the vivo X6Plus have?
The vivo X6Plus comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo X6Plus have?
The vivo X6Plus is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo X6Plus have?
The vivo X6Plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo X6Plus battery capacity?
The vivo X6Plus has a 3000 mAh battery.
Does the vivo X6Plus support 5G?
No, the vivo X6Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo X6Plus run?
The vivo X6Plus runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the vivo X6Plus?
AppsApk's editorial team rates the vivo X6Plus at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.