vivo X6S
6.6/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery2400 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The vivo X6S is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.2 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2400 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the vivo X6S at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, March |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 147.9 x 73.8 x 6.7 mm (5.82 x 2.91 x 0.26 in) |
| Weight | 140.5 g (4.97 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); Funtouch 2.5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Gold, Rose Gold |
| Price | About 389 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo X6S released?
The vivo X6S was announced 2016, March.
What is the vivo X6S's display size?
The vivo X6S has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the vivo X6S have?
The vivo X6S comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo X6S have?
The vivo X6S is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo X6S have?
The vivo X6S features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo X6S battery capacity?
The vivo X6S has a 2400 mAh battery.
Does the vivo X6S support 5G?
No, the vivo X6S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo X6S run?
The vivo X6S runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the vivo X6S?
AppsApk's editorial team rates the vivo X6S at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.