vivo X7 Plus
7.0/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.7 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The vivo X7 Plus is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the vivo X7 Plus at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, June |
| Status | Available. Released 2016, July |
BODY | |
| Dimensions | 158.9 x 78 x 7.5 mm (6.26 x 3.07 x 0.30 in) |
| Weight | 183.5 g (6.49 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~386 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); Funtouch 2.5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Rose Gold |
| Price | About 755 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo X7 Plus released?
The vivo X7 Plus was announced 2016, June.
What is the vivo X7 Plus's display size?
The vivo X7 Plus has a 5.7 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the vivo X7 Plus have?
The vivo X7 Plus comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo X7 Plus have?
The vivo X7 Plus is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo X7 Plus have?
The vivo X7 Plus features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the vivo X7 Plus battery capacity?
The vivo X7 Plus has a 4000 mAh battery.
Does the vivo X7 Plus support 5G?
No, the vivo X7 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / CDMA2000 / LTE.
What operating system does the vivo X7 Plus run?
The vivo X7 Plus runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the vivo X7 Plus?
AppsApk's editorial team rates the vivo X7 Plus at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.