vivo X7
6.3/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The vivo X7 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.2 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the vivo X7 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, June |
| Status | Available. Released 2016, July |
BODY | |
| Dimensions | 147.3 x 71.3 x 7.2 mm (5.80 x 2.81 x 0.28 in) |
| Weight | 151 g (5.33 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); Funtouch 2.5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Rose Gold |
| Price | About 711 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo X7 released?
The vivo X7 was announced 2016, June.
What is the vivo X7's display size?
The vivo X7 has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the vivo X7 have?
The vivo X7 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo X7 have?
The vivo X7 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo X7 have?
The vivo X7 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo X7 battery capacity?
The vivo X7 has a 3000 mAh battery.
Does the vivo X7 support 5G?
No, the vivo X7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / CDMA2000 / LTE.
What operating system does the vivo X7 run?
The vivo X7 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the vivo X7?
AppsApk's editorial team rates the vivo X7 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.