vivo X9 Plus
7.6/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.88 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 6.1
Sponsored
The vivo X9 Plus is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.88 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.95 GHz Cortex-A72 & 4x1.44 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 6.1. AppsApk rates the vivo X9 Plus at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, November |
| Status | Available. Released 2016, December |
BODY | |
| Dimensions | 162 x 79 x 7.5 mm (6.38 x 3.11 x 0.30 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.88 inches, 95.3 cm2 (~74.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~375 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8 (Oreo); Funtouch 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Pro Snapdragon 653 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.95 GHz Cortex-A72 & 4x1.44 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 20 MP, f/2.0, 1/2.8" 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Rose Gold |
| Price | About 644 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo X9 Plus released?
The vivo X9 Plus was announced 2016, November.
What is the vivo X9 Plus's display size?
The vivo X9 Plus has a 5.88 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the vivo X9 Plus have?
The vivo X9 Plus comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the vivo X9 Plus have?
The vivo X9 Plus is available with 64GB / 6GB of internal storage.
What camera does the vivo X9 Plus have?
The vivo X9 Plus features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the vivo X9 Plus battery capacity?
The vivo X9 Plus has a 4000 mAh battery.
Does the vivo X9 Plus support 5G?
No, the vivo X9 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the vivo X9 Plus run?
The vivo X9 Plus runs Android 6.1 (full: Android 6.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo X9 Plus?
AppsApk's editorial team rates the vivo X9 Plus at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.