vivo X9
6.9/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3050 mAh
- OSAndroid 6.1
Sponsored
The vivo X9 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3050 mAh battery, and runs Android 6.1. AppsApk rates the vivo X9 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, November |
| Status | Available. Released 2016, November |
BODY | |
| Dimensions | 152.6 x 74 x 7 mm (6.01 x 2.91 x 0.28 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8 (Oreo); Funtouch 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 20 MP, f/2.0, 1/2.8" 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3050 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Rose Gold |
| Price | About 511 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo X9 released?
The vivo X9 was announced 2016, November.
What is the vivo X9's display size?
The vivo X9 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the vivo X9 have?
The vivo X9 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo X9 have?
The vivo X9 is available with 64GB / 4GB / 128GB of internal storage.
What camera does the vivo X9 have?
The vivo X9 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the vivo X9 battery capacity?
The vivo X9 has a 3050 mAh battery.
Does the vivo X9 support 5G?
No, the vivo X9 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / CDMA2000 / LTE.
What operating system does the vivo X9 run?
The vivo X9 runs Android 6.1 (full: Android 6.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo X9?
AppsApk's editorial team rates the vivo X9 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.