Vivo X90 Pro+
Updated May 2026
- Network5G / LTE
- Display—
- Camera—
- Memory12 GB RAM
- Battery4810 mAh
- OSAndroid 13
Sponsored
Vivo X90 is a series of Android-based smartphones developed and manufactured by Vivo. They were announced on November 22, 2022. The display also has a ZEISS enhancement and priced the series.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | OriginOS 3 (China) / Funtouch OS 13 / (based on Android 13) |
|---|---|
| RAM | 8 and 12GB RAM LPDDR5X 8533 Mbps |
| Display | 6.78 in / 1260 x 2800 px resolution, 20:9 ratio (~453 ppi density) / AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+ |
| Battery | Li-Po 4810 mAh |
| Charging | Fast charging 120W |
Design and display
The Vivo X90 Pro+ features a modern display measuring approximately 6.x inches. Display details: 6.78 in / 1260 x 2800 px resolution, 20:9 ratio (~453 ppi density) / AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+. The handset weighs around 200 g and is built in a Slate form factor.
Battery and charging
The Vivo X90 Pro+ packs a Li-Po 4810 mAh battery. Charging support: Fast charging 120W.
Connectivity
Network support: 2G / 3G / 4G LTE / 5G NR. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct / Bluetooth 5.3, A2DP, LE, aptX HD. SIM configuration: Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by).
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | 2G / 3G / 4G LTE / 5G NR |
LAUNCH | |
| Status | (X90) / (X90 Pro/Pro+) |
BODY | |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Slate |
DISPLAY | |
| Type | 6.78 in / 1260 x 2800 px resolution, 20:9 ratio (~453 ppi density) / AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+ |
PLATFORM | |
| OS | OriginOS 3 (China) / Funtouch OS 13 / (based on Android 13) |
MEMORY | |
| Card slot | None |
| Internal | 8 and 12GB RAM LPDDR5X 8533 Mbps |
SOUND | |
| Loudspeaker | Stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct / Bluetooth 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast charging 120W |
| Battery Type | Li-Po 4810 mAh |
MISC | |
| Models | Breeze Blue, Asteroid Black |