vivo X9s Plus
7.1/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.85 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4015 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The vivo X9s Plus is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.85 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.95 GHz Cortex-A72 & 4x1.44 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 4015 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the vivo X9s Plus at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
8.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, July |
| Status | Available. Released 2017, July |
BODY | |
| Dimensions | 162.6 x 78.9 x 7.3 mm (6.40 x 3.11 x 0.29 in) |
| Weight | 183.2 g (6.46 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.85 inches, 94.3 cm2 (~73.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~377 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo); Funtouch 3.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Pro Snapdragon 653 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.95 GHz Cortex-A72 & 4x1.44 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, 1/2.8", PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 20 MP 5 MP, depth sensor |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4015 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Rose Gold, Black |
| Price | About 433 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo X9s Plus released?
The vivo X9s Plus was announced 2017, July.
What is the vivo X9s Plus's display size?
The vivo X9s Plus has a 5.85 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the vivo X9s Plus have?
The vivo X9s Plus comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo X9s Plus have?
The vivo X9s Plus is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo X9s Plus have?
The vivo X9s Plus features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the vivo X9s Plus battery capacity?
The vivo X9s Plus has a 4015 mAh battery.
Does the vivo X9s Plus support 5G?
No, the vivo X9s Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the vivo X9s Plus run?
The vivo X9s Plus runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo X9s Plus?
AppsApk's editorial team rates the vivo X9s Plus at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.