vivo X9s
7.4/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3320 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The vivo X9s is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.2 GHz Cortex A53) chipset, a 16 MP main camera, a 3320 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the vivo X9s at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, July |
| Status | Available. Released 2017, July |
BODY | |
| Dimensions | 152.6 x 74 x 7 mm (6.01 x 2.91 x 0.28 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo); Funtouch 3.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.2 GHz Cortex A53) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, 1/2.8", PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Dual | 20 MP 5 MP, depth sensor |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3320 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Rose Gold, Black |
| Price | About 389 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo X9s released?
The vivo X9s was announced 2017, July.
What is the vivo X9s's display size?
The vivo X9s has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the vivo X9s have?
The vivo X9s comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo X9s have?
The vivo X9s is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo X9s have?
The vivo X9s features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the vivo X9s battery capacity?
The vivo X9s has a 3320 mAh battery.
Does the vivo X9s support 5G?
No, the vivo X9s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the vivo X9s run?
The vivo X9s runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo X9s?
AppsApk's editorial team rates the vivo X9s at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.