vivo Xplay5 Elite
6.6/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.43 inches · 1440×2560
- Camera16 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3600 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The vivo Xplay5 Elite is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.43 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 16 MP main camera, a 3600 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the vivo Xplay5 Elite at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, March |
| Status | Available. Released 2016, March |
BODY | |
| Dimensions | 153.5 x 76.2 x 7.6 mm (6.04 x 3.00 x 0.30 in) |
| Weight | 167.8 g (5.93 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.43 inches, 81.3 cm2 (~69.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~541 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); Funtouch 2.6 |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/2.8", 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Gold, Rose Gold |
| Price | About 678 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Xplay5 Elite released?
The vivo Xplay5 Elite was announced 2016, March.
What is the vivo Xplay5 Elite's display size?
The vivo Xplay5 Elite has a 5.43 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Xplay5 Elite have?
The vivo Xplay5 Elite comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the vivo Xplay5 Elite have?
The vivo Xplay5 Elite is available with 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the vivo Xplay5 Elite have?
The vivo Xplay5 Elite features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the vivo Xplay5 Elite battery capacity?
The vivo Xplay5 Elite has a 3600 mAh battery.
Does the vivo Xplay5 Elite support 5G?
No, the vivo Xplay5 Elite does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the vivo Xplay5 Elite run?
The vivo Xplay5 Elite runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the vivo Xplay5 Elite?
AppsApk's editorial team rates the vivo Xplay5 Elite at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.