vivo Xplay5
7.4/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.43 inches · 1440×2560
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3600 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The vivo Xplay5 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.43 inches display, 4 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 3600 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the vivo Xplay5 at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5. 76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, March |
| Status | Available. Released 2016, March |
BODY | |
| Dimensions | 153.5 x 76.2 x 7.6 mm (6.04 x 3.00 x 0.30 in) |
| Weight | 167.8 g (5.93 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.43 inches, 81.3 cm2 (~69.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~541 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); Funtouch 2.5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/2.8", 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Gold, Rose Gold |
| Price | About 578 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Xplay5 released?
The vivo Xplay5 was announced 2016, March.
What is the vivo Xplay5's display size?
The vivo Xplay5 has a 5.43 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Xplay5 have?
The vivo Xplay5 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo Xplay5 have?
The vivo Xplay5 is available with 128GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo Xplay5 have?
The vivo Xplay5 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the vivo Xplay5 battery capacity?
The vivo Xplay5 has a 3600 mAh battery.
Does the vivo Xplay5 support 5G?
No, the vivo Xplay5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the vivo Xplay5 run?
The vivo Xplay5 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the vivo Xplay5?
AppsApk's editorial team rates the vivo Xplay5 at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.