vivo Xplay6
7.1/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.46 inches · 1440×2560
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4080 mAh
- OSAndroid 6.1
Sponsored
The vivo Xplay6 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.46 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 4080 mAh battery, and runs Android 6.1. AppsApk rates the vivo Xplay6 at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, November |
| Status | Available. Released 2016, December |
BODY | |
| Dimensions | 153.8 x 73.6 x 8.4 mm (6.06 x 2.90 x 0.33 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.46 inches, 82.2 cm2 (~72.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~538 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8 (Oreo); Funtouch 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.7, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, 4-axis OIS 5 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4080 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Rose Gold |
| Price | About 777 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Xplay6 released?
The vivo Xplay6 was announced 2016, November.
What is the vivo Xplay6's display size?
The vivo Xplay6 has a 5.46 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Xplay6 have?
The vivo Xplay6 comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the vivo Xplay6 have?
The vivo Xplay6 is available with 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the vivo Xplay6 have?
The vivo Xplay6 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the vivo Xplay6 battery capacity?
The vivo Xplay6 has a 4080 mAh battery.
Does the vivo Xplay6 support 5G?
No, the vivo Xplay6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the vivo Xplay6 run?
The vivo Xplay6 runs Android 6.1 (full: Android 6.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo Xplay6?
AppsApk's editorial team rates the vivo Xplay6 at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.