vivo Xshot
6.4/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The vivo Xshot is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.3 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the vivo Xshot at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014 |
| Status | Available. Released 2014 |
BODY | |
| Dimensions | 146.5 x 73.3 x 8 mm (5.77 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AA Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps |
| Single | 13 MP, AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White/Black |
| Models | X710L |
| Price | About 635 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Xshot released?
The vivo Xshot was announced 2014.
What is the vivo Xshot's display size?
The vivo Xshot has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Xshot have?
The vivo Xshot is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the vivo Xshot have?
The vivo Xshot is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the vivo Xshot have?
The vivo Xshot features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo Xshot battery capacity?
The vivo Xshot has a 2600 mAh battery.
Does the vivo Xshot support 5G?
No, the vivo Xshot does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Xshot run?
The vivo Xshot runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the vivo Xshot?
AppsApk's editorial team rates the vivo Xshot at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.