vivo Y11 (2019)
6.6/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.35 inches · 720×1544
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo Y11 (2019) is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.35 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (2x1.95 GHz Cortex-A53 & 6x1.45 GHz Cortex A53) chipset, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo Y11 (2019) at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 159.4 x 76.8 x 8.9 mm (6.28 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 190.5 g (6.74 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.35 inches, 99.6 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1544 pixels (~268 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9.1 |
| Chipset | Qualcomm SDM439 Snapdragon 439 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.95 GHz Cortex-A53 & 6x1.45 GHz Cortex A53) |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.2, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/1.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Coral Red, Jade Green |
| Price | About 132 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y11 (2019) released?
The vivo Y11 (2019) was announced 2019, October.
What is the vivo Y11 (2019)'s display size?
The vivo Y11 (2019) has a 6.35 inches display with 720 x 1544 pixels (~268 ppi density) resolution.
How much RAM does the vivo Y11 (2019) have?
The vivo Y11 (2019) comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y11 (2019) have?
The vivo Y11 (2019) is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the vivo Y11 (2019) have?
The vivo Y11 (2019) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo Y11 (2019) battery capacity?
The vivo Y11 (2019) has a 5000 mAh battery.
Does the vivo Y11 (2019) support 5G?
No, the vivo Y11 (2019) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y11 (2019) run?
The vivo Y11 (2019) runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y11 (2019)?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y11 (2019) at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.