vivo Y11
6.6/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1700 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The vivo Y11 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1700 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the vivo Y11 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/7.2 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, Q4 |
| Status | Available. Released 2014, Q4 |
BODY | |
| Dimensions | 123 x 62.5 x 8.8 mm (4.84 x 2.46 x 0.35 in) |
| Weight | 124 g (4.37 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6582М" |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 1700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | Y11 |
| Price | About 77 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y11 released?
The vivo Y11 was announced 2014, Q4.
What is the vivo Y11's display size?
The vivo Y11 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the vivo Y11 have?
The vivo Y11 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the vivo Y11 have?
The vivo Y11 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the vivo Y11 battery capacity?
The vivo Y11 has a 1700 mAh battery.
Does the vivo Y11 support 5G?
No, the vivo Y11 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the vivo Y11 run?
The vivo Y11 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y11?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y11 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.