vivo Y12
6.3/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.35 inches · 720×1544
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo Y12 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.35 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo Y12 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, June |
| Status | Available. Released 2019, June |
BODY | |
| Dimensions | 159.4 x 76.8 x 8.9 mm (6.28 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 190.5 g (6.74 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.35 inches, 99.6 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1544 pixels (~268 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 13 MP, f/2.2, PDAF 8 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, depth sensor |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aqua Blue, Burgundy Red |
| Models | 1904 |
| Price | About 154 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y12 released?
The vivo Y12 was announced 2019, June.
What is the vivo Y12's display size?
The vivo Y12 has a 6.35 inches display with 720 x 1544 pixels (~268 ppi density) resolution.
How much RAM does the vivo Y12 have?
The vivo Y12 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y12 have?
The vivo Y12 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo Y12 have?
The vivo Y12 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo Y12 battery capacity?
The vivo Y12 has a 5000 mAh battery.
Does the vivo Y12 support 5G?
No, the vivo Y12 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y12 run?
The vivo Y12 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y12?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y12 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.