vivo Y15
6.1/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.35 inches · 720×1544
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo Y15 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.35 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo Y15 at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 159.4 x 76.8 x 8.9 mm (6.28 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 190.5 g (6.74 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.35 inches, 99.6 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1544 pixels (~268 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 13 MP, f/2.2, PDAF 8 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, depth sensor |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aqua Blue, Burgundy Red |
| Price | About 198 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y15 released?
The vivo Y15 was announced 2019, May.
What is the vivo Y15's display size?
The vivo Y15 has a 6.35 inches display with 720 x 1544 pixels (~268 ppi density) resolution.
How much RAM does the vivo Y15 have?
The vivo Y15 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y15 have?
The vivo Y15 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo Y15 have?
The vivo Y15 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo Y15 battery capacity?
The vivo Y15 has a 5000 mAh battery.
Does the vivo Y15 support 5G?
No, the vivo Y15 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y15 run?
The vivo Y15 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y15?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y15 at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.