vivo Y15S (2015)
6.3/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1900 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The vivo Y15S (2015) is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1900 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the vivo Y15S (2015) at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 131.4 x 66.2 x 9 mm (5.17 x 2.61 x 0.35 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 1900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | Y15S |
| Price | About 177 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y15S (2015) released?
The vivo Y15S (2015) was announced 2015, August.
What is the vivo Y15S (2015)'s display size?
The vivo Y15S (2015) has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y15S (2015) have?
The vivo Y15S (2015) comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y15S (2015) have?
The vivo Y15S (2015) is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the vivo Y15S (2015) have?
The vivo Y15S (2015) features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the vivo Y15S (2015) battery capacity?
The vivo Y15S (2015) has a 1900 mAh battery.
Does the vivo Y15S (2015) support 5G?
No, the vivo Y15S (2015) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the vivo Y15S (2015) run?
The vivo Y15S (2015) runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y15S (2015)?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y15S (2015) at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.