vivo Y17
6.6/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.35 inches · 720×1544
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo Y17 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.35 inches display, 4 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo Y17 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 159.4 x 76.8 x 8.9 mm (6.28 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 190.5 g (6.74 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.35 inches, 99.6 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1544 pixels (~268 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9 |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 13 MP, f/2.2, PDAF 8 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, depth sensor |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.0 - Global 16 MP, f/2.0 - China |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Mineral Blue, Mystic Purple, Peach Pink, Peacock Blue |
| Models | 1902, V1901A, V1901, 1901, 1902_19 |
| Price | About 249 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y17 released?
The vivo Y17 was announced 2019, April.
What is the vivo Y17's display size?
The vivo Y17 has a 6.35 inches display with 720 x 1544 pixels (~268 ppi density) resolution.
How much RAM does the vivo Y17 have?
The vivo Y17 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y17 have?
The vivo Y17 is available with 128GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo Y17 have?
The vivo Y17 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo Y17 battery capacity?
The vivo Y17 has a 5000 mAh battery.
Does the vivo Y17 support 5G?
No, the vivo Y17 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y17 run?
The vivo Y17 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y17?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y17 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.