vivo Y25
6.6/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1900 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The vivo Y25 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1900 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the vivo Y25 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 40(2300) - Malaysia |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, March |
| Status | Available. Released 2017, March |
BODY | |
| Dimensions | 130.7 x 66.4 x 9.2 mm (5.15 x 2.61 x 0.36 in) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); Funtouch 2.1 |
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 1900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White/Gray |
| Models | 1613 |
| Price | About 133 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y25 released?
The vivo Y25 was announced 2017, March.
What is the vivo Y25's display size?
The vivo Y25 has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y25 have?
The vivo Y25 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y25 have?
The vivo Y25 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the vivo Y25 have?
The vivo Y25 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the vivo Y25 battery capacity?
The vivo Y25 has a 1900 mAh battery.
Does the vivo Y25 support 5G?
No, the vivo Y25 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y25 run?
The vivo Y25 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y25?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y25 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.