vivo Y27
6.7/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2260 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The vivo Y27 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2260 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the vivo Y27 at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, December |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 136.9 x 68.1 x 7 mm (5.39 x 2.68 x 0.28 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2260 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Models | Y27L |
| Price | About 288 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y27 released?
The vivo Y27 was announced 2014, December.
What is the vivo Y27's display size?
The vivo Y27 has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y27 have?
The vivo Y27 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y27 have?
The vivo Y27 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the vivo Y27 have?
The vivo Y27 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the vivo Y27 battery capacity?
The vivo Y27 has a 2260 mAh battery.
Does the vivo Y27 support 5G?
No, the vivo Y27 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y27 run?
The vivo Y27 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y27?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y27 at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.