vivo Y28
6.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.7 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The vivo Y28 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the vivo Y28 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, December |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 137.4 x 68.6 x 9.8 mm (5.41 x 2.70 x 0.39 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 64.2 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Models | Y28 |
| Price | About 111 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y28 released?
The vivo Y28 was announced 2014, December.
What is the vivo Y28's display size?
The vivo Y28 has a 4.7 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y28 have?
The vivo Y28 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y28 have?
The vivo Y28 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the vivo Y28 have?
The vivo Y28 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the vivo Y28 battery capacity?
The vivo Y28 has a 2100 mAh battery.
Does the vivo Y28 support 5G?
No, the vivo Y28 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the vivo Y28 run?
The vivo Y28 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y28?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y28 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.