vivo Y3 (4GB+64GB)
6.9/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.35 inches · 720×1544
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo Y3 (4GB+64GB) is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.35 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo Y3 (4GB+64GB) at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 400/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 159.4 x 76.7 x 8.9 mm (6.28 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.35 inches, 99.6 cm2 (~81.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1544 pixels (~268 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9.0 |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 13 MP, f/2.2, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, depth sensor |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/1.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Ink blue, Jade Red |
| Price | About 154 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y3 (4GB+64GB) released?
The vivo Y3 (4GB+64GB) was announced 2019, October.
What is the vivo Y3 (4GB+64GB)'s display size?
The vivo Y3 (4GB+64GB) has a 6.35 inches display with 720 x 1544 pixels (~268 ppi density) resolution.
How much RAM does the vivo Y3 (4GB+64GB) have?
The vivo Y3 (4GB+64GB) comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y3 (4GB+64GB) have?
The vivo Y3 (4GB+64GB) is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo Y3 (4GB+64GB) have?
The vivo Y3 (4GB+64GB) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo Y3 (4GB+64GB) battery capacity?
The vivo Y3 (4GB+64GB) has a 5000 mAh battery.
Does the vivo Y3 (4GB+64GB) support 5G?
No, the vivo Y3 (4GB+64GB) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the vivo Y3 (4GB+64GB) run?
The vivo Y3 (4GB+64GB) runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y3 (4GB+64GB)?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y3 (4GB+64GB) at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.