vivo Y3 Standard
7.0/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.35 inches · 720×1544
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo Y3 Standard is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.35 inches display, 3 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x1.95 GHz Cortex-A53 & 6x1.45 GHz Cortex A53) chipset, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo Y3 Standard at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, November |
| Status | Available. Released 2019, November |
BODY | |
| Dimensions | 159.4 x 76.7 x 8.9 mm (6.28 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 191.5 g (6.77 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.35 inches, 99.6 cm2 (~81.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1544 pixels (~268 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9.1 |
| Chipset | Qualcomm SDM439 Snapdragon 439 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.95 GHz Cortex-A53 & 6x1.45 GHz Cortex A53) |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.2, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/1.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Ink blue, Jade Red |
| Price | About 143 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y3 Standard released?
The vivo Y3 Standard was announced 2019, November.
What is the vivo Y3 Standard's display size?
The vivo Y3 Standard has a 6.35 inches display with 720 x 1544 pixels (~268 ppi density) resolution.
How much RAM does the vivo Y3 Standard have?
The vivo Y3 Standard comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y3 Standard have?
The vivo Y3 Standard is available with 64GB / 3GB of internal storage.
What camera does the vivo Y3 Standard have?
The vivo Y3 Standard features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo Y3 Standard battery capacity?
The vivo Y3 Standard has a 5000 mAh battery.
Does the vivo Y3 Standard support 5G?
No, the vivo Y3 Standard does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the vivo Y3 Standard run?
The vivo Y3 Standard runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y3 Standard?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y3 Standard at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.