vivo Y31
6.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The vivo Y31 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the vivo Y31 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 137.2 x 68.8 x 8.4 mm (5.40 x 2.71 x 0.33 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~64.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); Funtouch 2.1 |
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | Y31L, Y31 |
| Price | About 144 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y31 released?
The vivo Y31 was announced 2015, September.
What is the vivo Y31's display size?
The vivo Y31 has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y31 have?
The vivo Y31 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y31 have?
The vivo Y31 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the vivo Y31 have?
The vivo Y31 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the vivo Y31 battery capacity?
The vivo Y31 has a 2100 mAh battery.
Does the vivo Y31 support 5G?
No, the vivo Y31 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the vivo Y31 run?
The vivo Y31 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y31?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y31 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.