vivo Y35
6.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The vivo Y35 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the vivo Y35 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 850 / 900 / 1800 / 2100 |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 143.3 x 71 x 6.8 mm (5.64 x 2.80 x 0.27 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop); Funtouch 2.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White/Gold |
| Models | Y35 |
| Price | About 111 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y35 released?
The vivo Y35 was announced 2015, July.
What is the vivo Y35's display size?
The vivo Y35 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y35 have?
The vivo Y35 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y35 have?
The vivo Y35 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the vivo Y35 have?
The vivo Y35 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo Y35 battery capacity?
The vivo Y35 has a 2300 mAh battery.
Does the vivo Y35 support 5G?
No, the vivo Y35 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y35 run?
The vivo Y35 runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y35?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y35 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.