vivo Y37
6.4/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2720 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The vivo Y37 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2720 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the vivo Y37 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 850 / 900 / 1800 / 2100 |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 154 x 77 x 6.8 mm (6.06 x 3.03 x 0.27 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop); Funtouch 2.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2720 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Price | About 242 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y37 released?
The vivo Y37 was announced 2015, August.
What is the vivo Y37's display size?
The vivo Y37 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y37 have?
The vivo Y37 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y37 have?
The vivo Y37 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the vivo Y37 have?
The vivo Y37 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo Y37 battery capacity?
The vivo Y37 has a 2720 mAh battery.
Does the vivo Y37 support 5G?
No, the vivo Y37 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y37 run?
The vivo Y37 runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y37?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y37 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.