vivo Y51
6.7/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2350 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The vivo Y51 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2350 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the vivo Y51 at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 - Malaysia |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, December |
| Status | Available. Released 2015, December |
BODY | |
| Dimensions | 143.8 x 71.7 x 7.5 mm (5.66 x 2.82 x 0.30 in) |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.2 (Lollipop); Funtouch 2.5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2350 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Models | Y51L, Y51, 1707, Y51A |
| Price | About 144 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y51 released?
The vivo Y51 was announced 2015, December.
What is the vivo Y51's display size?
The vivo Y51 has a 5.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y51 have?
The vivo Y51 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y51 have?
The vivo Y51 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the vivo Y51 have?
The vivo Y51 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the vivo Y51 battery capacity?
The vivo Y51 has a 2350 mAh battery.
Does the vivo Y51 support 5G?
No, the vivo Y51 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y51 run?
The vivo Y51 runs Android 5.0 (full: Android 5.0.2 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y51?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y51 at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.