vivo Y53
6.6/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 6
Sponsored
The vivo Y53 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 6. AppsApk rates the vivo Y53 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, March |
| Status | Available. Released 2017, March |
BODY | |
| Dimensions | 144.2 x 71.4 x 7.6 mm (5.68 x 2.81 x 0.30 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6 (Marshmallow); Funtouch 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Crown Gold, Matte Black |
| Price | About 126 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y53 released?
The vivo Y53 was announced 2017, March.
What is the vivo Y53's display size?
The vivo Y53 has a 5.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y53 have?
The vivo Y53 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y53 have?
The vivo Y53 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the vivo Y53 have?
The vivo Y53 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the vivo Y53 battery capacity?
The vivo Y53 has a 2500 mAh battery.
Does the vivo Y53 support 5G?
No, the vivo Y53 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y53 run?
The vivo Y53 runs Android 6 (full: Android 6 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y53?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y53 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.