vivo Y55L (vivo 1603)
6.3/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2650 mAh
- OSAndroid 6
Sponsored
The vivo Y55L (vivo 1603) is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2650 mAh battery, and runs Android 6. AppsApk rates the vivo Y55L (vivo 1603) at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, October |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 147.9 x 72.9 x 7.5 mm (5.82 x 2.87 x 0.30 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6 (Marshmallow); Funtouch 2.6 |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2650 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Gray |
| Models | 1603 |
| Price | About 133 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y55L (vivo 1603) released?
The vivo Y55L (vivo 1603) was announced 2016, October.
What is the vivo Y55L (vivo 1603)'s display size?
The vivo Y55L (vivo 1603) has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y55L (vivo 1603) have?
The vivo Y55L (vivo 1603) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y55L (vivo 1603) have?
The vivo Y55L (vivo 1603) is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the vivo Y55L (vivo 1603) have?
The vivo Y55L (vivo 1603) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the vivo Y55L (vivo 1603) battery capacity?
The vivo Y55L (vivo 1603) has a 2650 mAh battery.
Does the vivo Y55L (vivo 1603) support 5G?
No, the vivo Y55L (vivo 1603) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y55L (vivo 1603) run?
The vivo Y55L (vivo 1603) runs Android 6 (full: Android 6 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y55L (vivo 1603)?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y55L (vivo 1603) at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.