vivo Y55s
6.6/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2730 mAh
- OSAndroid 6
Sponsored
The vivo Y55s is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2730 mAh battery, and runs Android 6. AppsApk rates the vivo Y55s at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 40(2300) - Malaysia, Vietnam |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, February |
BODY | |
| Dimensions | 147.9 x 72.9 x 7.5 mm (5.82 x 2.87 x 0.30 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6 (Marshmallow); Funtouch 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 16GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2730 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Crown Gold, Rose Gold, Space Gray |
| Models | 1610 |
| Price | About 222 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y55s released?
The vivo Y55s was announced 2017, February.
What is the vivo Y55s's display size?
The vivo Y55s has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y55s have?
The vivo Y55s is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y55s have?
The vivo Y55s is available with 16GB / 2GB / 3GB of internal storage.
What camera does the vivo Y55s have?
The vivo Y55s features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo Y55s battery capacity?
The vivo Y55s has a 2730 mAh battery.
Does the vivo Y55s support 5G?
No, the vivo Y55s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y55s run?
The vivo Y55s runs Android 6 (full: Android 6 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y55s?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y55s at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.