vivo Y5s
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.53 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo Y5s is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.53 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) chipset, a 16 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo Y5s at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, November |
| Status | Coming soon. Exp. release 2019, November |
BODY | |
| Dimensions | 162.2 x 76.5 x 8.9 mm (6.39 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9.2 |
| Chipset | Mediatek MT6768 Helio P65 (12nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 16 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, macro camera |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W Power bank/Reverse charging 5W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Magnetic Black, Spring White, Blue |
| Price | About 209 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y5s released?
The vivo Y5s was announced 2019, November.
What is the vivo Y5s's display size?
The vivo Y5s has a 6.53 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y5s have?
The vivo Y5s comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y5s have?
The vivo Y5s is available with 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the vivo Y5s have?
The vivo Y5s features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the vivo Y5s battery capacity?
The vivo Y5s has a 5000 mAh battery.
Does the vivo Y5s support 5G?
No, the vivo Y5s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y5s run?
The vivo Y5s runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y5s?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y5s at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN