vivo Y65
6.4/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The vivo Y65 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the vivo Y65 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 41(2500) - Pakistan, Philippines, Bangladesh, Nepal |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, October |
| Status | Available. Released 2017, November |
BODY | |
| Dimensions | 153.6 x 75.8 x 7.5 mm (6.05 x 2.98 x 0.30 in) |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat); Funtouch 3.2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Matte Black, Rose Gold |
| Models | 1719 |
| Price | About 189 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y65 released?
The vivo Y65 was announced 2017, October.
What is the vivo Y65's display size?
The vivo Y65 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y65 have?
The vivo Y65 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y65 have?
The vivo Y65 is available with 16GB / 3GB of internal storage.
What camera does the vivo Y65 have?
The vivo Y65 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo Y65 battery capacity?
The vivo Y65 has a 3000 mAh battery.
Does the vivo Y65 support 5G?
No, the vivo Y65 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y65 run?
The vivo Y65 runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y65?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y65 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.