vivo Y67
6.7/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The vivo Y67 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the vivo Y67 at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, November |
| Status | Available. Released 2016, November |
BODY | |
| Dimensions | 153.8 x 75.5 x 7.6 mm (6.06 x 2.97 x 0.30 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); Funtouch 2.6 |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | 13 MP, f/2.2, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Pink Gold |
| Price | About 300 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y67 released?
The vivo Y67 was announced 2016, November.
What is the vivo Y67's display size?
The vivo Y67 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y67 have?
The vivo Y67 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y67 have?
The vivo Y67 is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo Y67 have?
The vivo Y67 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo Y67 battery capacity?
The vivo Y67 has a 3000 mAh battery.
Does the vivo Y67 support 5G?
No, the vivo Y67 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y67 run?
The vivo Y67 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y67?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y67 at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.