vivo Y69
6.6/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The vivo Y69 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the vivo Y69 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 40(2300), 41(2500) - Malaysia, Vietnam, Philippines |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, September |
BODY | |
| Dimensions | 154.6 x 75.5 x 7.7 mm (6.09 x 2.97 x 0.30 in) |
| Weight | 162.8 g (5.75 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat); Funtouch 3.2 |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | 4.2, A2DP, LE |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Matte Black |
| Models | 1714 |
| Price | About 210 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y69 released?
The vivo Y69 was announced 2017, August.
What is the vivo Y69's display size?
The vivo Y69 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y69 have?
The vivo Y69 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y69 have?
The vivo Y69 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the vivo Y69 have?
The vivo Y69 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo Y69 battery capacity?
The vivo Y69 has a 3000 mAh battery.
Does the vivo Y69 support 5G?
No, the vivo Y69 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y69 run?
The vivo Y69 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y69?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y69 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.