vivo Y71
6.6/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3360 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The vivo Y71 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3360 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the vivo Y71 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, April |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 155.9 x 75.7 x 7.8 mm (6.14 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~78.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Funtouch 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3360 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold |
| Models | 1724, 1801i |
| Price | About 155 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y71 released?
The vivo Y71 was announced 2018, April.
What is the vivo Y71's display size?
The vivo Y71 has a 6.0 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y71 have?
The vivo Y71 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y71 have?
The vivo Y71 is available with 16GB / 3GB / 32GB of internal storage.
What camera does the vivo Y71 have?
The vivo Y71 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo Y71 battery capacity?
The vivo Y71 has a 3360 mAh battery.
Does the vivo Y71 support 5G?
No, the vivo Y71 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y71 run?
The vivo Y71 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y71?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y71 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.