vivo Y71i
3.7/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 720×1440
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3360 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The vivo Y71i is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 3360 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the vivo Y71i at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
3.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 155.9 x 75.7 x 7.8 mm (6.14 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~78.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Funtouch 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3360 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold |
| Models | 1801 |
| Price | About 132 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y71i released?
The vivo Y71i was announced 2018, October.
What is the vivo Y71i's display size?
The vivo Y71i has a 6.0 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y71i have?
The vivo Y71i comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y71i have?
The vivo Y71i is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the vivo Y71i have?
The vivo Y71i features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the vivo Y71i battery capacity?
The vivo Y71i has a 3360 mAh battery.
Does the vivo Y71i support 5G?
No, the vivo Y71i does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y71i run?
The vivo Y71i runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y71i?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y71i at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.